Taktické špecializácie formácií

Tréner má možnosť zvoliť pre každú formáciu taktickú špecializáciu. Tie si treba zvoliť so zreteľom na individuálne vlastnosti hráčov vo formácii a na ich vhodnú kombináciu. Požiadavky na typy hráčov pre taktiky sa nachádzajú v menu Hráči - Zostava - Formácie. Ako vyhovuje jednotlivým taktickým typom konkrétny hráč si môžete pozrieť z jeho profilu na karte hráča a tiež pri vytváraní formácie a výmene hráča vo formácii.

Taktické profily hráčov (odkaz 'Profil' v karte hráča) sa využijú iba na to, aby sa určila maximálna zohranosť formácie, v ktorej sa nachádzajú (podľa zvolenej taktiky). Aktuálna zohranosť formácie je potom limitovaná tou maximálnou a zvyšuje sa postupne po každom zápase, v ktorom formácia hrala – zohranosť.

Pre každú jednotlivú taktiku existuje protitaktika, ktorá je proti nej extra efektívna. Taktiku, proti ktorej je konkrétna taktika efektívna, nájdete v prehľadovej tabuľke 'TAKTIKA FORMÁCIE' v stĺpci 'Výhodná proti'. Táto tabuľka sa nachádza na všetkých stránkach, kde je možné meniť taktiku formácie. Napríklad taktika 'Krátke prihrávky' je výhodná proti taktike 'Nahrávky spoza brány'.

Ako presne fungujú protitaktiky?
Ich efekt je defenzívny – bránia súperovej formácii v uskutočnení jej špeciálnej taktickej útočnej akcie.